Interesujesz się kręceniem filmów? To musisz wiedzieć!

Młodzi ludzie coraz częściej chcą łączyć pracę z hobby. Dzisiejszy świat stoi przed nami otworem i tylko od nas zależy, w jaki sposób pokierujemy swoim życiem. Podejmowanie odważnych decyzji wiąże się z ciężką pracą, ale nie ma rzeczy nie możliwych! Interesujesz się filmem i jesteś osobą, która podczas imprez rodzinnych zawsze wszystko nagrywa? Tworzysz relacje z koncertów i innych wydarzeń? Może najwyższa pora wziąć filmowanie całkiem na poważnie! Jak wyglądają pierwsze kroki w roli filmowca? Podpowiadamy!

Rodzaje kamer, które warto znać!

Bez wątpienia jeśli interesujesz się filmem i chcesz w tym kierunku robić coś więcej, musisz znaleźć lepszy sprzęt niż zwykły smartfon. Rynek wypełniony jest rozmaitymi kamerami. Niektóre z nich oferują naprawdę wysokiej jakości filmy i są bardzo przestępne cenowo. Kamery cyfrowe można podzielić na trzy główne kategorie: kamery sportowe (najpopularniejsza z nich – GoPro), kamery 360 stopni (mało znane, ale zdobywające coraz większe zainteresowanie) oraz kamery profesjonalne (do kręcenia np. relacji z eventów).

Jak dopasować kamerę do potrzeb?

Dobra kamera to taka, która spełnia nasze oczekiwania. Musimy dokładnie zastanowić się, jakie filmy chcemy kręcić. Czy będziemy wybierać się z nią w plener? Czy może szukamy kamery do vlogowania? A może chcemy kamerę, którą będziemy nagrywać sporty ekstremalne? Do każdego z tych rodzajów, użyjemy innej kamery. Jeżeli chcemy nagrywać w plenerze, tworzyć reportaże lub filmować koncerty, najlepiej sprawdzi się profesjonalna kamera, do której warto dokupić dodatkowy mikrofon oraz głośnik. Jeżeli chcemy kręcić głównie na media społecznościowe, idealnym rozwiązaniem będzie kamera 360 stopni, która jak sama nazwa wskazuje obraca się o 360 stopni. Gdy pasjonujesz się sportem i chcesz nagrywać wyczyny na desce snowboardowej, robić relację ze wspinaczki górskiej, czy nagrywać przebytą trasem rowerem, koniecznie sprawdź kamerę sportową.

Przygoda z filmem – jak zacząć?

Początki nigdy nie są łatwe, ale na pewno nie warto się poddawać. By zostać filmowcem, wcale nie musisz mieć skończonej szkoły wyższej. Wystarczy dobre portfolio, które zachęci do współpracy. W Internecie znajdziecie wiele poradników, vlogów, webinarów (i to całkiem za darmo) o początkach z filmem. Zanim kupicie swoją pierwszą kamerę, również warto zaczerpnąć wiedzy i poczytać opinie. To bardzo ważne by nie podejmować pochopnych decyzji, kamera to drogi sprzęt, a zakup warto przemyśleć.