Kariera w branży fotograficznej

Coraz więcej młodych osób marzy o karierze, jak freelancer. Kim jest freelancer? Tak określa się osobę, która nie pracuje na etacie, często wykonuje zawód z dowolnego miejsca na świecie, nie ma szefa i sama ustala formy współpracy. Taki właśnie jest zawód fotografa. Marzysz o tym rozpocząć karierę w branży fotograficznej, właśnie jako freelancer? W poniższym artykule przybliżmy nieco ten temat.

Zalety pracy jako fotograf freelancer

Dla wielu osób praca jako freelancer to największe marzenie. Coraz mniej młodych ludzi chce pracować dla kogoś i spędzać całe dnie w korporacyjnych biurowcach. Praca fotografa nie wymaga ukończenia studiów wyższych, wystarczy, że fotografia jest naszą pasją, mamy zmysł do robienia zdjęć, wyczucie  estetyki i dobry sprzęt, ale o nim nieco później. Czy może być coś piękniejszego, niż łączenie pasji z pracą i zarabianie na tym,  co się kocha? Jeżeli do tej pory robiłeś zdjęcia głównie hobbystycznie, może najwyższa pora to zmienić? Pracę w tym  zawodzie możesz rozpocząć w każdym wieku, jeśli jest to Twoja pasja i  nie boisz się zmienić swojego  życia.

Sprzęt do profesjonalnej fotografii

Jeżeli do tej pory fotografią zajmowałeś się amatorsko, a teraz chcesz wskoczyć na wyższy poziom, warto pomyśleć o odpowiednim sprzęcie. Aparat fotograficzny stanowi najważniejsze narzędzie w rękach fotografa i to w dużej mierze, on odpowiada za powodzenie naszych sesji zdjęciowych. Czy to oznacza, że od razu na aparat musimy wydać kilka tysięcy złotych? Oczywiście, jeżeli zdecydujemy się na model taki jak Sony A7 III body, to musimy się wykosztować. Jednak warto pamiętać, że jest to inwestycja na długie lata, która  może zwrócić się w zawrotnym tempie. Jeżeli jednak nie dysponujemy taką kwotą, możemy wybrać tańszy model, niektóre aparaty z niższej półki też potrafią zaskoczyć jakością zdjęć, więć głowa do góry!

Gdzie szukać pierwszych zleceń w branży?

Początki w nowym zawodzie nigdy nie są łatwe, jednak nie warto się poddawać. Jeżeli dysponujesz czasem, możesz rozpocząć staż lub praktyki, nawet nie w pełnym wymiarze godzin, ważne żebyś miał punkt zaczepienia i mógł się dużo nauczyć. Jednocześnie warto założyć stronę  internetową oraz branżowe profile w mediach społecznościowych. Na swoich stronach regularnie umieszczaj prace  i oznaczaj je hasztagami, wtedy Twoich zleceniobiorcy sami do Ciebie trafią. A Wy macie już pomysły na rozpoczęcie kariery?  Wolicie od  razu rozpocząć pracę jako freelancer, czy na początku preferujecie zatrudnić się u kogoś?