Sony A7 III – body czy z obiektywem?

Zastanawiasz się nad wyborem bezlusterkowca, a w oko wpadł Ci Sony a7 III? Na rynku fotograficznym znajdują się co najmniej trzy warianty jego zakupu – w zestawach lub jako samodzielne body. Na co warto postawić i dlaczego...? Na szczęście znamy odpowiedź!

Sony A7 III z obiektywem FE 28-70 MM F/3.5-5.6

Jedną z popularniejszych opcji jest zakup zestawu, w którego skład wchodzi nie tylko korpus, ale i dodatkowy obiektyw. To rozwiązanie polecane jest szczególnie wtedy, gdy nie posiadamy żadnych innych obiektywów do tego modelu aparatu (lub innego; ważne, by „szkło” posiadało system mocowania Sony EF bądź adapter). Obiektyw 28-70mm to obiektyw uniwersalny, zmiennoogniskowy, czyli wyposażony w zoom. Możesz nim wykonać zarówno zdjęcia krajobrazowe, jak i portrety. Jednak – jako że to obiektyw dość „ciemny” – warto mieć na uwadze, że najlepsze zdjęcia wykonywać będzie w odpowiednich warunkach oświetleniowych. Dzięki niemu przywieziesz świetne zdjęcia z wakacji (i nie będziesz obciążać się dodatkowymi obiektywami), jednak do profesjonalnej pracy na pewno przyda Ci się porządna, „jasna” „stałka”.

Sony A7 III – body

„Stałka”, czyli obiektyw stałoogniskowy, a „jasna” – bo jej F, czyli wartość jasności, nie powinna przekraczać 2,8/f. Niestety Sony A7 III body nie występuje w zestawie wraz z takim obiektywem; do zestawów zawsze dołączane są obiektywy „kitowe”, czyli podstawowe – uniwersalne. Jeśli jesteś profesjonalistą, a jednocześnie znasz niszę, w której chcesz się sprawdzić, zakup samego body będzie korzystniejszy. Obiektyw kitowy nie przyda Ci się, gdy chcesz fotografować w makro, specjalizujesz się w portretach studyjnych lub interesują Cię zdjęcia nieba nocą. Samo body jest tańsze, a do niego z łatwością dobierzesz obiektyw, który będzie spełniał Twoje wymagania.

A co, jeśli chcesz odkryć swoją niszę, a jednocześnie stać Cię na wyższą jakość i większy uniwersalizm...?

Jaki inny obiektyw uniwersalny do Sony A7 III?

W takim wypadku oferujemy Ci zestaw: Sony A7 III body plus obiektyw kitowy wyższej jakości: Sony FE 24-105 F4 G OSS. Takie połączenie również znajdziesz w sklepach, choć nie jest zbyt popularne. Wskazany obiektyw jest względnie jaśniejszy niż jego poprzednik (przy ustawieniach 5.6/f) i daje możliwość zwielokrotnionego zoomowania. Pozwoli Ci on cieszyć się fotografią różnego rodzaju – od portretów, po zdjęcia street view czy fotografię makro – w znacznie wyższej jakości. Przy czym wpływa to przede wszystkim na wyższą cenę zestawu. Zanim więc podejmiesz wybór, sprawdź aktualne ceny i zastanów się, na czym Ci konkretnie zależy.