Czy aparat kompaktowy dla początkujących to dobry pomysł?

Czy aparat kompaktowy dla początkujących to dobry pomysł?

Z roku na rok rośnie jakość aparatów umieszczanych w smartfonach, a popularyzacja fotografii stała się intensywna jak nigdy dotąd. Jednak jeśli naprawdę zależy Ci na rozwinięciu swojej pasji i chcesz przejąć kontrolę, rezygnując z ustawień „auto”, dobrze będzie, gdy zainwestujesz w aparat fotograficzny. Jednak rynek pełen jest różnych modeli, dzielących się na trzy kategorie. Jedną z nich jest aparat kompaktowy.

Aparaty fotograficzne kompaktowe, czyli… jakie?

Jak już wspomnieliśmy, na rynku fotograficznym znajdziesz dziś różne aparaty. Część z nich, te najbardziej pożądane wśród profesjonalistów, to lustrzanki cyfrowe. Charakteryzuje je mnogość dostępnych opcji oraz wymienna optyka. Po nich na rynek trafiły tak zwane bezlusterkowce, czyli cyfrowe aparaty fotograficzne z wymiennymi obiektywami, jednak mniejsze, a więc poręczniejsze i również dedykowane profesjonalistom. Aby w pełni cieszyć się możliwościami zarówno bezlusterkowców, jak i lustrzanek, dobrze jest opanować podstawy. Tu naprzeciw naszym oczekiwaniom wychodzi aparat kompaktowy, czyli aparat z obiektywem wmontowanym na stałe.

Aparat kompaktowy dla początkujących…

…to naprawdę świetne rozwiązanie. Nowoczesne aparaty kompaktowe cechują się pełnymi możliwościami ustawień. Mamy w nich dostęp do bardzo dobrze funkcjonującego trybu „auto” – dzięki któremu patrzymy, „cykamy” i już! – oraz możliwość przejścia na tak zwany tryb manualny. W nim zmienić możemy podstawowe parametry takie jak ustawienia ISO czy ostrzenie. To wystarczy, gdy chcemy uczyć się nowych pojęć i poprawnego wykonywania zdjęć, a także wtedy gdy nie potrafimy odnaleźć się wśród wielu funkcji i boimy się, że moglibyśmy coś zepsuć. W kompaktach trudno coś „zepsuć”, dlatego to także świetna opcja dla dzieci – na przykład jako komunijny prezent.

Niższa jakość, ale atrakcyjna cena

Dzieciom oraz początkującym wcale nie zależy na ultra jakości HD w dziesięciokrotnym powiększeniu zdjęcia do obróbki komputerowej. Aparat kompaktowy radzi sobie z wykonywaniem ostrych zdjęć, które z łatwością wywołamy i umieścimy w albumie oraz na Instagramie. Jeśli na tym nam głównie zależy – to świetnie, jednak gdy nasze nauki nie chcą się na tym kończyć – aparat kompaktowy dobrze będzie zamienić kiedyś na bezlusterkowiec. W nim wymienimy obiektyw i poznamy znaczenie kolejnych funkcji takich jak wartość przesłony czy czas otwarcia migawki. Bezlusterkowce są jednak drogie, a te średniej jakości rynkowej zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Dobry kompakt możesz dostać za kilkukrotnie niższą cenę.