Obiektyw na wakacje? Kitowy!
Istnieje wiele dobrych powodów, aby na wakacje zabrać ze sobą swój nowy bezlusterkowiec. Problem pojawia się wtedy, gdy wraz z nim w posiadaniu mamy również tuzin różnorodnych obiektywów. Który wybrać…? A może w rzeczywistości dopiero co zaczynamy naszą przygodę z fotografią pełnoklatkową i jedyny obiektyw, jaki mamy na stanie, to ten kitowy…? Nic nie szkodzi – wszak to właśnie jego zabralibyśmy na wymarzony urlop. Dlaczego? Już tłumaczymy!
Bezlusterkowce Canon z obiektywem kitowym są tańsze
Profesjonalny aparat bezlusterkowy – tak zwana „hybryda” – wraz z obiektywem nie jest najtańszym urządzeniem, które można zabrać na wakacje. W przypadku fotografii niedzielnej, wakacyjnej, okazjonalnej i związanej z uchwyceniem ważnych dla nas chwil, a nie fotografii zawodowej, wymagającej cennego sprzętu, wcale nie musimy stawiać na bezlusterkowce Canon z najwyższej półki; najczęściej wybieramy wtedy aparaty względnie tanie, jakość zdjęć podbijając wysokojakościowym, profesjonalnym obiektywem. Takiego nie ma sensu zabierać ze sobą na wakacje, gdzie może ulec zagubieniu, zniszczeniu, a nawet kradzieży. Obiektywy kitowe są tańsze, a jednocześnie są w stanie robić naprawdę dobre zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. I wcale nie trzeba ich ściągać co pięć minut!
Obiektywy kitowe są zmiennoogniskowe
Zmiennoogniskowe obiektywy to świetna alternatywa, z której korzysta się najczęściej wtedy, gdy nie mamy ochoty zabierać ze sobą całego ciężkiego wyposażenia fotograficznego. Kitówki są lekkie i bez problemu utrzymasz je na szyi wraz z aparatem, często nawet bez dopasowanej torby. Poza tym zdarzyć się może, że gdy jednego dnia zaplanujesz różnego rodzaju atrakcje wakacyjne, przed jego rozpoczęciem na dobrą sprawę nie przewidzisz, który obiektyw mógłby Ci się przydać: jasna stałka do portretów czy obiektyw szerokokątny do fotografii krajobrazowej? A może obiektyw makro lub telezoom? Uniwersalny obiektyw kitowy w dobrych rękach zastąpi je wszystkie!
Obiektywy kitowe – tylko w pełnym słońcu!
Jeśli obiektyw kitowy jest jedynym Twoim obiektywem i nadal planujesz wyprawę wakacyjną, nastawiając się na mnogość wykonanych zdjęć, być może zastanawiasz się również nad zakupem lepszej jakości obiektywu stałoogniskowego szerokokątnego ze średniej półki, aby go wymienić lub dołączyć do zestawu. Możesz to zrobić, lecz wydaje nam się, że nie ma takiej potrzeby – szczególnie gdy planujesz wykonywać zdjęcia głównie w pełnym słońcu i na świeżym powietrzu. Zwykle obiektywy kitowe są „ciemne”, więc średnio radzą sobie w trudnych warunkach; tracą ostrość w dniach pochmurnych lub pod wieczór. Zastanów się więc, o jakiej porze najczęściej będziesz fotografować i dostosuj swój zestaw do własnych wymagań oraz predyspozycji. Powodzenia!